ul. Konopnickiej 6/2 Poznań
gabinet@ego-psychoterapia.pl
Magdalena Nalaskowska: 881 037 907 / Maria Napierała: 733 537 577
Close
Magdalena Nalaskowska: 881 037 907 / Maria Napierała: 733 537 577 gabinet@ego-psychoterapia.pl

Specjaliści prowadzący psychoterapię psychodynamiczną w Instytucie Psychoterapii EGO.

Do kogo skierowana jest psychoterapia psychodynamiczna?

Podejście psychodynamiczne jest stosowane, a także ma udowodnioną skuteczność w leczeniu bardzo szerokiego spektrum zaburzeń i dysfunkcji. Główny cel stanowi zmiana oraz dojrzewanie osobowości.

Psychoterapię psychodynamiczną proponujemy osobom doświadczającym takich trudności jak:

  • zaburzenia lękowe (nerwice),
  • zaburzenia nastroju,
  • zaburzenia odżywiania,
  • zaburzenia seksualne,
  • zaburzenia osobowości,
  • problemy w relacjach z innymi ludźmi,
  • niezdolność do utworzenia lub utrzymania związku intymnego,
  • ciągłe niezadowolenie z siebie i narzucanie sobie zbyt dużych wymagań,
  • chroniczna złość.

Pacjenci często nie wiedzą, czy dany rodzaj terapii jest dla nich odpowiedni. Na pierwszych spotkaniach, podczas konsultacji, po zapoznaniu się z problemami pacjenta nasi terapeuci udzielają odpowiedzi na to pytanie. Jeśli stwierdzą, że psychoterapia psychodynamiczna nie będzie odpowiednim podejściem, skierują do innego specjalisty.

Na czym polega psychoterapia psychodynamiczna?

Nurt ten opiera się na założeniach teorii psychoanalizy. Istotą pracy terapeutycznej w tym podejściu jest analiza i interpretacja przeżyć psychicznych pacjenta. W trakcie dialogu terapeutycznego pacjent zyskuje rozumienie nieświadomych motywów swojego postępowania, podejmowanych decyzji oraz dokonywanych wyborów, a także przyczyn objawów, dzięki czemu może zyskać większą kontrolę nad swoimi działaniami, jak również życiem psychicznym. Podstawowa rola psychoterapii psychodynamicznej to wspieranie pacjenta w osiąganiu większej wolności osobistej.

Terapia psychodynamiczna koncentruje się na szukaniu głębokich korzeni i przyczyn problemów. Jej zadaniem jest uporządkowanie długo trwających problemów z przeszłości, a także oswobodzenie z wpływu raniących śladów doświadczeń, aby przestać być niewolnikiem przeszłości i ukształtowanych wtedy sposobów funkcjonowania, wchodzenia w relacje z innymi oraz radzenia sobie z własnymi uczuciami. Psychoterapia psychodynamiczna skupia się na przyczynie problemu, a nie na jego zewnętrznym objawie. Wymaga to poświęcenia uwagi całej osobowości pacjenta, jak również procesom nieświadomym. Fundamentalnym założeniem psychoterapii psychodynamicznej jest niepowtarzalność życia każdej osoby.

Psychoterapia skoncentrowana na przeniesieniu (TFP)

Psychoterapeuci psychodynamiczni z naszego ośrodka pracują głównie w oparciu o psychoterapię skoncentrowaną na przeciwprzeniesieniu (TFP). Jest ona formą psychoterapii psychodynamicznej, która opiera się na dynamice relacji psychoaterapeuta-pacjent. TFP jest szczególnie skuteczna w leczeniu zaburzeń osobowości. W psychoterapii uruchamia się przeniesienie, oznacza to, że pacjent w trakcie terapii nieświadomie przenosi wzorce swoich relacji (często ukształtowane na podstawie wcześniejszych relacji w swoim życiu), uczucia, których doświadcza w relacjach, swoje wewnętrzne konflikty na terapeutę. Terapeuta pełni rolę lustra, w którym pacjent może zobaczyć i zrozumieć swoje wewnętrzne konflikty i uczucia, co prowadzi do osobistego rozwoju i zmiany.

Terapeuta obserwuje i interpretuje przeniesienie, pomagając pacjentowi zrozumieć, jakie uczucia i wzorce zachowań są przenoszone na ich relację. Analiza ta umożliwia pacjentowi zidentyfikowanie i zrozumienie nieświadomych konfliktów oraz ich wpływu na obecne życie. Terapia pomaga także pacjentowi rozpoznać mechanizmy obronne, które stosuje, aby radzić sobie z trudnymi emocjami i konfliktami. Mechanizmy te często są nieświadome i mogą wpływać na relacje interpersonalne i samopoczucie pacjenta.

Poprzez zrozumienie i przepracowanie przeniesienia w bezpiecznym środowisku terapeutycznym, pacjent może zmienić szkodliwe wzorce zachowań i rozwijać zdrowsze sposoby radzenia sobie z emocjami i relacjami.

Jak wygląda terapia psychodynamiczna?

Sesje odbywają się „twarzą w twarz”, terapeuta i pacjent siedzą zwróceni do siebie. Trwają one zazwyczaj 45-50 minut oraz mają miejsce raz lub dwa razy w tygodniu (w wyjątkowych sytuacjach częściej). Sesje rozpoczynają się i kończą bardzo punktualnie, jeżeli z jakichś powodów jest inaczej – terapeuta rozmawia o tym z pacjentem (np. co takiego się dzieje, że w ostatnich tygodniach pacjent spóźnia się na sesję). Tak więc nie tylko materiał werbalny (to, co pacjent mówi) jest analizowany, ale również to, jak mówi, jaką przybiera pozycję ciała, „na jaki temat” milczy, co robi albo czego nie robi pomiędzy sesjami.

Bardzo ważną rolę w podejściu psychodynamicznym odgrywa tzw. neutralność terapeuty, czyli fakt, że nie dzieli się on swoimi prywatnymi opiniami czy przekonaniami, nie ujawnia informacji na swój temat i nie udziela porad. Dzięki temu dochodzi do przeniesienia – procesu, gdzie pacjent zaczyna „przenosić” na terapeutę swoje uczucia oraz wyobrażenia, których wcześniej doświadczał w związku z innymi ważnymi osobami. W trakcie trwania terapii pacjent widzi w terapeucie różne obiekty ze swojego życia. Dzięki temu może ponownie, z pomocą terapeuty, przeżyć korekcyjne doświadczenie emocjonalne, przeżyć w sposób świadomy wyparte treści i emocje, które wcześniej tworzyły objaw.

Jako że głównym celem psychoterapii psychodynamicznej są trwałe zmiany w osobowości pacjenta, należy ona do terapii długoterminowych. Czas trwania to, w zależności od głębokości zaburzenia, od roku do 5 lat (czasem dłużej).

Spotkania odbywają się raz lub dwa razy w tygodniu. Miejsce: Poznań, Instytut Psychoterapii EGO.

Co można osiągnąć dzięki psychoterapii?

W procesie psychoterapii możemy osiągnąć następujące cele:

  • zmianę wewnętrznych schematów odbierania, myślenia i reagowania,
  • wyeliminowanie lub zmniejszenie negatywnych objawów (np. lęków, fobii, depresji, chorób psychosomatycznych, natręctw),
  • zmianę niekorzystnych wzorców zachowań oraz przeżywania nowego spojrzenia na własne doświadczenia i relacje,
  • zyskanie większej samoświadomości i rozwój osobowości,
  • zmianę funkcjonowania w związkach z innymi.

Co się dzieje podczas psychoterapii?

Psychoterapeuta psychodynamiczny zachęca pacjenta, aby ten najswobodniej mówił o swoich problemach i trudnościach, a jeżeli nic takiego akurat się nie pojawia, zachęca, by mówił swobodnie o wszystkim, co przychodzi mu do głowy. Im bardziej otwarty i swobodny jest pacjent, tym lepiej. Mogą to być wspomnienia, aktualne myśli, fantazje, skojarzenia, uczucia, sny, a także pytania. Nie ma znaczenia, jak bardzo to, co mówi pacjent, wydaje się trywialne – w dłuższej perspektywie dialog doprowadzi do ciekawych wniosków.

Zadaniem terapeuty jest pomóc pacjentowi zrozumieć to, czego on sam o sobie nie wie. Wspiera go w zrozumieniu, dlaczego reaguje w określony sposób, na jakiej podstawie tworzy takie, a nie inne sądy, jak również, z czego wynikają przeżywane przez niego emocje.

Głównym zadaniem psychoterapeuty psychodynamicznego nie jest zadawanie pytań. Podczas sesji terapeuta słucha wszystkiego, o czym mówi pacjent, jednocześnie obserwując jego zachowanie. Kiedy czuje, że ma coś do dodania, robi komentarz i zachęca pacjenta do zastanowienia się nad nim.

Psychoterapia psychodynamiczna odbywa się w naszym Instytucie w Poznaniu przy ulicy ul. Konopnickiej 6/2. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Magdalena Nalaskowska
telefon: 881 037 907
Maria Napierała
telefon: 785 532 454
Ego Instytut Psychoterapii
ul. Konopnickiej 6/2 Poznań
F